Аб установе - СШ 9 г.Кобрина

Аб установе

Дзяржаўная ўстанова адукацыі
"Сярэдняя школа №9 г. Кобрына"

Цяплей чалавеку ў цяжкіх дарогах,
У суровых краях ад таго,
Што недзе на свеце ёсць мілая школа,
Ёсць добрая школа яго.

Школа заснавана ў 1993 годзе. У 1995 годзе яна была рэарганізавана ў базавую школу. Памятным для школы стаў 2001 год, калі перад навучэнцамі і педагагічным калектывам расчыніла дзверы новы будынак сярэдняй агульнаадукацыйнай школы.

Дзяржаўная ўстанова адукацыі "СЯРЭДНЯЯ школа №9 г. Кобрына" з'яўляецца ўстанова агульнай сярэдняй адукацыі, якія ажыццяўляюць навучанне і выхаванне на I, II, III ступенях агульнай сярэдняй адукацыі.

Ва ўстанове створаны і працуюць органы калегіяльнага кіравання: Савет школы, педагагічны савет, апякунскі савет, бацькоўскі камітэт. Сістэма кіравання, якая склалася ва ўстанове, накіравана на стварэнне ў калектыве атмасферы добразычлівасці і зацікаўленасці ў дасягненні пастаўленых мэтаў, развіцця асобы навучэнца, на стварэнне адукацыйнай асяроддзя, якая спрыяе якаснаму навучанню і захаванню здароўя навучэнцаў.

Адукацыйны працэс у школе арганізаваны ў 2 змены ў рэжыме шасцідзённага школьнага тыдня, якая ўключае пяцідзённы вучэбны тыдзень і адзін дзень для правядзення фізкультурна-аздараўленчых, спартыўна-масавых і іншых мерапрыемстваў.

Плошча памяшканняў школы-7056,8 м2, Плошча вучэбных памяшканняў складае 5465,4 м2.

Вучэбна-матэрыяльная база: у школе функцыянуюць 27 класных кабінетаў, кабінеты намеснікаў дырэктара па вучэбнай і выхаваўчай рабоце, 2 групы падоўжанага дня, 2 камп'ютэрных класа, 2 Навучальныя майстэрні (сталярная і слясарная), 2 кабінета абслуговай працы, 2 спартыўных залы, сталовая, бібліятэка, чытальная зала, стадыён, медыцынскі кабінет, актавая зала, кабінеты карэкцыйнага развіцця, псіхолага, сацыяльна-педагагічнай службы, пакой дзіцячых грамадскіх аб'яднанняў, настаўніцкая. Ва ўстанове маецца высакахуткасны выхад у сеткі Інтэрнэт. Працуе электронная пошта, створаны сайт школы.

У школе працуюць метадычныя аб'яднанні настаўнікаў пачатковых класаў, рускай мовы і літаратуры, беларускай мовы і літаратуры, матэматыкі і фізікі, па інфарматыцы, прадметаў натуральнага цыкла, англійскай мовы, грамадазнаўчых дысцыплін, фізічнай культуры і здароўя, класных кіраўнікоў, дэфектолагаў. Таксама на базе школы працуе рэсурсны цэнтр па матэматыцы, геаграфіі. Каардынуе метадычную работу ў школе Метадычны Савет.

У 2022/2023 навучальным у XI “А” класе на павышаным узроўні навучэнцы вывучаюць хімію і біялогію, беларускую мову і англійскую мову, матэматыку і англійскую мову. У X "А" класе - матэматыку і англійскую мову, у X "Б" класе - матэматыку і фізіку, біялогію і хімію.

Арганізавана дапрофільнае навучанне: у VII "В" класе на павышаным узроўні вывучаюць англійскую мову, у IX "В" класе - матэматыку.